Blog – lista wpisów

AKÁ BY MALA BYŤ LEKÁRSKA OBUV? 0
AKÁ BY MALA BYŤ LEKÁRSKA OBUV?

Obuv by mala byť vždy dobre prispôsobená, či už ide o športovú obuv alebo žabky. O to viac je pri práci, ktorá sa vykonáva v stoji, nevyhnutná dobre padnúca obuv. Osobitnú pozornosť by tomu mali venovať pracovníci v zdravotníctve - lekári, zdravotné sestry, ošetrovatelia alebo lekárnici. V pohybe strávia niekoľko alebo aj viac hodín bez odpočinku. Z tohto dôvodu sa musia vybaviť správnym druhom obuvi. Dobre padnúca zdravotná obuv určite zlepší ich pracovný komfort a nespôsobí im žiadne nepohodlie.

prečítajte si viac »
SUKNE - TRIEDA A POHODLIE V JEDNOM 0
SUKNE - TRIEDA A POHODLIE V JEDNOM

Až do 20. rokov 20. storočia boli nohavice v ženskom šatníku zriedkavé. Je to preto, že tento odev bol kedysi vyhradený výlučne pre mužov. V súčasnosti sa však sukne často vyskytujú v dámskych šatníkoch a môžu mať rôzne strihy: mini, midi alebo maxi. Hoci nohavice neuberajú na ženskosti, dámy sa čoraz častejšie vracajú k svojim starým zvykom a ako súčasť pracovného oblečenia volia sukne. Ponuka sukní na trhu je taká široká, že si každá žena nájde ten správny strih.

prečítajte si viac »
ODĚVY PRO STUDENTY STRAVOVACÍCH ŠKOL 0
ODĚVY PRO STUDENTY STRAVOVACÍCH ŠKOL

Volba profesní dráhy v mladém věku často způsobuje velký stres. Ať už se však každý student vydá jakoukoli cestou, měl by se na své budoucí povinnosti co nejlépe připravit. Ať už se jedná o budoucí lékaře nebo jiný zdravotnický personál, uniformovaný personál nebo jiné osoby, které budou v práci nosit specifický oděv, měli by si na něj zvyknout co nejdříve. Nejinak je tomu i u personálu stravovacích služeb. Z tohoto důvodu by měl mít každý student gastronomické školy oděv, který v jeho profesi prokazuje především čistotu. Je však profesionální oblečení v gastronomických školách během výuky tak nezbytné?

prečítajte si viac »
VZOROVANÉ ZÁSOBY A KUCHÁRSKE ZÁSTERY 0
VZOROVANÉ ZÁSOBY A KUCHÁRSKE ZÁSTERY

To, aké dôležité je oblečenie, by mal vedieť každý, komu záleží na pozitívnej mienke svojho okolia. V každodennom živote aj na pracovisku zohráva oblečenie veľmi dôležitú úlohu nielen pri vyjadrovaní charakteru človeka, ale aj pri vyvolávaní pozitívnych emócií a asociácií. Z tohto dôvodu je vhodné zvoliť si oblečenie s rôznymi zaujímavými motívmi. Nie je to inak ani v prípade gastronomického oblečenia. Vynikajúcim príkladom sú ozdobné kuchárske pažby a zástery s rôznymi farebnými vzormi. Kde sa dajú úspešne použiť?

prečítajte si viac »
Z akých látok by mali byť vyrobené zdravotnícke odevy? 0
Z akých látok by mali byť vyrobené zdravotnícke odevy?

 

Medicínske oblečenie je veľmi špecifická kategória oblečenia. Koniec koncov, zástery, blúzky alebo saká určené pre zamestnancov v tomto odvetví musia spĺňať hygienické normy. V prvom rade by mali prvky tohto druhu odevu pomáhať udržiavať sterilné podmienky - v nemocniciach alebo lekárskych laboratóriách je hygiena absolútnou nevyhnutnosťou. Nezabúdajte však na pohodlie personálu, ktorý pomáha chorým pacientom. Stáva sa, že lekári a sestry sú v službe aj niekoľko desiatok hodín. V tomto prípade je mimoriadne dôležité zabezpečiť maximálnu ochranu a primerané pohodlie. Nie je ťažké odhadnúť, že v takýchto náročných podmienkach sa vyberajú len tie najlepšie riešenia. V dnešnom príspevku sa pozrieme na látky používané na výrobu zdravotníckeho oblečenia. Ktoré z nich sú vhodné na použitie v nemocniciach a liečebných centrách?

prečítajte si viac »
Ako sa má obliekať šéfkuchár? 0
Ako sa má obliekať šéfkuchár?

 

Povolanie kuchára je zodpovedná a mimoriadne náročná práca. V rozpore s tým, čo sa zdá, nejde o ľahký chlieb - je to mnoho hodín práce v stoji, ktorá si vyžaduje značnú vytrvalosť a fyzickú silu. Ani niekoľko hodín vo vlhku a pri vysokých teplotách neuľahčuje prácu kuchynských pracovníkov. V tejto profesii sa často mechanicky vykonávajú namáhavé práce, ako je krájanie zeleniny alebo mäsa. Samozrejme, že najhoršie úlohy padajú na plecia pomocníkov v kuchyni, ale to neznamená, že kuchár len stojí nad panvicou alebo hrncom. Je tiež potrebné behať medzi pracoviskami a prenášať ťažké hrnce a spotrebiče. Práca v takomto náročnom prostredí si vyžaduje prísne dodržiavanie zdravotných a bezpečnostných predpisov a absolútnu hygienu. Z tohto dôvodu sa od pracovníkov kuchyne očakáva, že budú nosiť vhodné oblečenie, ktoré spĺňa špecifické požiadavky. Aké prvky oblečenia by mal nosiť profesionálny kuchár? Odpoveď nájdete v tomto príspevku.

prečítajte si viac »
Čo tvorí kompletnú lekársku uniformu? 0
Čo tvorí kompletnú lekársku uniformu?

Nemocnice a zdravotnícke zariadenia majú špecifické, často prísne pravidlá. Základom je udržiavať hygienu a sterilitu na najvyššej možnej úrovni. Z tohto dôvodu musí takmer každý zamestnanec nosiť kompletný zdravotnícky odev. Našťastie nejde o nepohodlné kombinézy, ktoré tesne zakrývajú telo, ale o moderné oblečenie určené pre pohodlie lekárov a zdravotných sestier. Aké prvky tvoria lekársku uniformu a ako by sa mali vyberať?

prečítajte si viac »
História a špecifickosť chirurgického obväzu 0
História a špecifickosť chirurgického obväzu

Je ťažké predstaviť si modernú medicínu bez operácií a chirurgických zákrokov. Obraz lekárov oblečených v zelenom alebo modrom, skláňajúcich sa nad operačným stolom, pokiaľ možno v sprievode asistentov podávajúcich nástroje, sa natrvalo zapísal do nášho povedomia. Čím všetkým musela chirurgia prejsť, aby sa dostala do súčasného štádia vývoja? Aký je pôvod charakteristickej farby operačných plášťov lekárov? To sa dozviete v tomto príspevku!

prečítajte si viac »
Ako sa má fyzioterapeut obliekať? 0
Ako sa má fyzioterapeut obliekať?

Povolanie fyzioterapeuta je nepochybne náročná práca. Od fyzioterapeutov sa vyžadujú nielen rozsiahle znalosti o ľudskom tele, ale aj fyzická zdatnosť, správny prístup k pacientom a interpersonálne zručnosti. Fyzioterapeuti predsa trávia väčšinu svojho pracovného času v priamom kontakte s inými ľuďmi. Fyzioterapeuti musia byť aj trpezliví - rehabilitácia je náročný a zvyčajne bolestivý proces, ktorý niektorí pacienti nemusia chcieť podstúpiť. Mal by špecialista, ktorý sa podieľa na obnove plného zdravia pacientov, nosiť okrem iného aj špecializovaný zdravotnícky odev?

prečítajte si viac »
Aká obuv je vhodná v nemocnici? 0
Aká obuv je vhodná v nemocnici?

Na našom blogu sme už veľa písali o oblečení, ktoré nosia lekári a zdravotné sestry. Všetky druhy záster, plášťov a lekárskych blúzok sú predsa základom nemocničnej módy. Sú to praktické časti odevu, ktoré nielen odlišujú zdravotnícky personál od pacientov, ale poskytujú im aj primerané pohodlie, voľnosť pohybu a ochranu. Treba však poznamenať, že pre pohodlie lekárov alebo zdravotných sestier v službe je rovnako dôležitá správna obuv. Akú obuv by ste si mali vybrať na prácu v nemocnici?

prečítajte si viac »
Čo si obliecť počas stáže v nemocnici? 0
Čo si obliecť počas stáže v nemocnici?

Medicínske štúdie sú tvrdým orieškom. Či už študujete za lekára, fyzioterapeuta, pôrodnú asistentku alebo zdravotnú sestru, množstvo vedomostí, ktoré musíte získať, je obrovské. Skúšky sú mimoriadne náročné a proces odbornej prípravy trvá oveľa dlhšie ako v prípade väčšiny iných kurzov. Počiatočné obdobie štúdia je venované najmä štúdiu a absolvovaniu testov. Našťastie po prvom roku prichádza vytúžená prestávka v podobe stáží. S tým súvisí aj nutnosť nákupu zdravotníckeho oblečenia.

prečítajte si viac »
Ktoré laboratóriá nosia špecializované oblečenie? 0
Ktoré laboratóriá nosia špecializované oblečenie?

Laboratóriá sa zvyčajne spájajú so sklenenými fľaštičkami a bankami rôznych veľkostí, pokusmi a skupinou výskumníkov v bielych laboratórnych plášťoch a ochranných okuliaroch. V istom zmysle je táto predstava správna, pretože veľká časť týchto zariadení sú fyzikálne, biologické alebo chemické laboratóriá, v ktorých sa skutočne vykonáva výskum, lekárske analýzy a experimenty. Existuje však oveľa viac typov laboratórií, ako by sa mohlo zdať. Môžeme teda rozlišovať medzi priemyselnými laboratóriami, ktoré môžu mať aj podobu obrovských hál, meracími laboratóriami, analytickými laboratóriami a laboratóriami používanými na sociálny výskum. Všetky majú jedno spoločné - takmer všetky používajú špecializované oblečenie.

prečítajte si viac »
Povolania, pri ktorých sa používa špecializované oblečenie 0
Povolania, pri ktorých sa používa špecializované oblečenie

Už tisíce rokov je oblečenie jedným zo spôsobov, ako vyniknúť. Inak sa obliekal plebs a najchudobnejší ľudia, inak aristokracia a najbohatšie vrstvy spoločnosti. Obchodníci a remeselníci si tiež vyberali oblečenie iným spôsobom. Uniformy sú normou už stovky rokov, najmä pre predstaviteľov profesií spojených so službou úradom. Samozrejme, osud špecializovaného oblečenia bol iný. Hoci sa napríklad lekári obliekali špecifickým spôsobom už v starovekom Grécku, uniformy boli v armáde zavedené až v 16. storočí. Dnes sa uniformy a rovnošaty spájajú najmä s armádou, políciou, hasičmi alebo zdravotníctvom. Ukázalo sa však, že existuje viac profesií, ktoré používajú špeciálne druhy oblečenia, než by ste si mysleli. Pozrime sa na niekoľko z nich. 

prečítajte si viac »
Na čo sa zamerať pri výbere zdravotníckeho oblečenia? 0
Na čo sa zamerať pri výbere zdravotníckeho oblečenia?

Na čo sa zamerať pri výbere zdravotníckeho oblečenia?

Medicínske oblečenie je základným vybavením každého zdravotníckeho pracovníka. Väčšina personálu často strávi v jednom oblečení niekoľko hodín. Ak je to nepríjemné, nálada takéhoto človeka sa automaticky prudko zhorší. Na druhej strane musí odev primerane chrániť zamestnanca pred nebezpečenstvom zo strany pacientov a prostredia (nehovoríme tu len o baktériách alebo špine, ale aj o práci s nebezpečnými nástrojmi). Zladiť pohodlie a bezpečnosť nie je jednoduché. Preto sa oplatí vedieť, čo treba zvážiť pri kúpe zdravotníckeho oblečenia.

prečítajte si viac »
Kuchárske oblečenie - čo by ste o ňom mali vedieť? 1
Kuchárske oblečenie - čo by ste o ňom mali vedieť?

Kuchárske oblečenie - čo by ste o ňom mali vedieť?

Keď si predstavíme povolanie kuchára, zďaleka si nepredstavíme človeka, ktorý pripravuje vynikajúce jedlá v teplákoch alebo mikine. Takéto správanie by majstri ako Gordon Ramsay určite odsúdili a považovali by ho za neprofesionálne. Šéfkuchár by mal dbať na svoj dobrý vzhľad, ale zamerať sa aj na pohodlie a bezpečnosť. Preto bolo vynájdené oblečenie pre kuchárov.

prečítajte si viac »
Záleží na farbe lekárskeho odevu? 0
Záleží na farbe lekárskeho odevu?

Záleží na farbe lekárskeho odevu?

Každý, kto aspoň raz navštívil nemocnicu, zdravotné stredisko, lekáreň alebo iné zdravotnícke zariadenie, sa mohol presvedčiť, že personál nemusí nutne pripomínať anjelov oblečených v bielych šatách. Biela farba je totiž znakom sterility, a preto donedávna nosili lekári len takéto zástery. Trendy sa však menia a cieľom je, aby sa personál cítil pohodlnejšie a pacienti boli v ťažkých chvíľach pokojnejší. Preto bolo rozhodnuté zaviesť rôzne vzory a farby záster.

prečítajte si viac »
Zdravotnícky odev - je povinný? 0
Zdravotnícky odev - je povinný?

Zdravotnícky odev - je povinný?

Keď prídete do nemocnice, zdravotného strediska alebo lekárne, je nepravdepodobné, že uvidíte personál oblečený ako hlavný hrdina televízneho seriálu Dr. House. Športové, ležérne oblečenie nie je podľa poľských zákonov povolené. A to z dobrého dôvodu. Požiadavkou je používanie zdravotníckeho odevu, ktorý bol, čo je zaujímavé, známy už v staroveku. Faktom je, že v tom čase nebola rozvinutá do takej miery ako dnes, ale napriek tomu bola pre Grékov akýmsi vyznamenaním.

prečítajte si viac »
OBLEČENIE PRE KUCHÁROV 0
OBLEČENIE PRE KUCHÁROV

OBLEČENIE PRE KUCHÁROV

 

 

Nakupovanie kuchárskeho oblečenia môže byť neprehľadným poľom rôznych štýlov, farieb a spôsobov použitia. Čím viac možností, tým viac otázok.

Napríklad, čo bude v mojom podniku vyzerať najlepšie? Potrebujem dvojradové saká alebo zásteru s podväzkami? A aký je rozdiel medzi klobúkom

trilby a kuchárskym klobúkom?

prečítajte si viac »
FAREBNÉ LEKÁRSKE KOSTÝMY 0
FAREBNÉ LEKÁRSKE KOSTÝMY

FAREBNÉ LEKÁRSKE KOSTÝMY


Čo sa vám vybaví, keď si predstavíte rôzne farebné lekárske oblečenie? Chirurgovia, lekári, zdravotné sestry?

Čo si myslíte o lekárskom oblečení pre tieto profesie? Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo zdravotnícki pracovníci používajú zdravotnícke oblečenie?

prečítajte si viac »
nahor
Shop is in view mode
Zobraziť plnú verziu stránky
Sklep internetowy Shoper Premium