Zdravotnícky odev - je povinný?

0
Zdravotnícky odev - je povinný?

Zdravotnícky odev - je povinný?

Keď prídete do nemocnice, zdravotného strediska alebo lekárne, je nepravdepodobné, že uvidíte personál oblečený ako hlavný hrdina televízneho seriálu Dr. House. Športové, ležérne oblečenie nie je podľa poľských zákonov povolené. A to z dobrého dôvodu. Požiadavkou je používanie zdravotníckeho odevu, ktorý bol, čo je zaujímavé, známy už v staroveku. Faktom je, že v tom čase nebola rozvinutá do takej miery ako dnes, ale napriek tomu bola pre Grékov akýmsi vyznamenaním.

.

Niekoľko slov o histórii a používaní lekárskych odevov...

.

Spomenuli sme starovekých Grékov, pretože ako jedni z mála venovali osobitnú pozornosť tomu, aby zdravotnícky personál vizuálne vynikol. Podľa vtedajších zákonov sa museli upravovať a dbať na čistotu. Preto nosili iné oblečenie ako bežní občania. Táto zásada sa zachovala dodnes, takže každý zdravotnícky pracovník musí byť odlíšený svojím oblečením, a navyše ho farebne prispôsobiť vykonávanej funkcii. Témou farieb oblečenia sa zaoberáme v tomto príspevku: "Záleží na farbe lekárskeho oblečenia?" Medzitým stojí za to diskutovať o ďalších spôsoboch použitia oblečenia.

.

Konceptom asepsy - teda starostlivosti o sterilitu nástrojov a priestorov - sa začalo zaoberať až koncom 19. storočia. Chirurg Gustav Adolf Neuber, považovaný za otca aseptiky, zaviedol mnoho pravidiel na zaistenie bezpečnosti personálu aj pacientov. Boli vypracované pravidlá pre umývanie rúk, čistenie nástrojov, prípravu operačných sál, ale aj pre používanie vhodného zdravotníckeho odevu - rukavíc, záster a obuvi, ktoré mali zvýšiť bezpečnosť počas operácie. Väčšina zavedených pravidiel platí aj dnes.

.

Máme teda zdravotnícke oblečenie, ktoré chráni lekárov a zdravotníckych pracovníkov pred rizikom infekcie, otravy alebo poranenia. Ide o odevy so špeciálnymi vlastnosťami, ktorých uvoľnenie do predaja upravujú právne normy.

Predpisy pre zdravotnícke oblečenie

.

Právnym základom, ktorý zohľadňuje povinnosť nosiť zdravotný odev, je článok 237 Zákonníka práce. Ukladá zamestnávateľovi povinnosť poskytnúť zamestnancovi bezplatne osobné ochranné pracovné prostriedky, ak práca ohrozuje jeho zdravie alebo život. Pod slovom "bezplatne" sa rozumie vyplatenie finančných prostriedkov zamestnancovi potrebných na nákup oblečenia podľa jeho výberu alebo jeho poskytnutie zdarma.

Medicínske oblečenie nemôže byť neformálne. Riadi sa smernicou EÚ o zdravotníckych pomôckach (93/43/EHS) a musí spĺňať najnovšie ochranné normy. Tie sa líšia v závislosti od toho, na čo je odev určený. Ak sa tieto odevy (najmä fleecové zástery) používajú v operačných sálach, musia poskytovať vyššiu bezpečnosť ako pracovné odevy, ktoré nemajú žiadne normy ochrany zhora nadol. V položke: "Na čo sa zamerať pri výbere zdravotníckeho oblečenia?" Navrhujeme, z čoho by malo byť oblečenie vyrobené.

Kto je povinný nosiť zdravotnícky odev?

Ak prejdeme k podstate veci, mnohí lekári sa pýtajú, či aj oni musia chodiť v špeciálnych zásterách. Je to povinný odev pre všetkých, ktorí pracujú v zdravotníctve, okrem iného pre lekárov rôznych špecializácií, zdravotné sestry, záchranárov a farmaceutov. Zdravotnícke oblečenie sa musí používať v súkromných aj verejných zariadeniach. Rozdiel spočíva v spôsobe financovania oblečenia a v stanovení tzv. dress code. Súkromné spoločnosti sa môžu rozhodnúť, akú farbu alebo vzor záster budú zamestnanci nosiť.

Desiatky ľudí prichádzajú do lekární, kliník alebo nemocníc a kašlú, kýchajú, pľujú. To všetko by mohlo zostať na každodennom oblečení, ktoré si nosíme domov. Zdravotnícky odev zaručuje bezpečnosť. A ak oblečenie správne sedí, zamestnanec by nemal cítiť žiadne nepohodlie. Okrem toho jednotné oblečenie bude mať pozitívny vplyv na mienku o inštitúcii a samotní pacienti budú mať lepšie spomienky na využívanie služieb lekárov a špecialistov.

Pridať komentáre (0)

nahor
Shop is in view mode
Zobraziť plnú verziu stránky
Sklep internetowy Shoper Premium