Ktoré laboratóriá nosia špecializované oblečenie?

0
Ktoré laboratóriá nosia špecializované oblečenie?

Laboratóriá sa zvyčajne spájajú so sklenenými fľaštičkami a bankami rôznych veľkostí, pokusmi a skupinou výskumníkov v bielych laboratórnych plášťoch a ochranných okuliaroch. V istom zmysle je táto predstava správna, pretože veľká časť týchto zariadení sú fyzikálne, biologické alebo chemické laboratóriá, v ktorých sa skutočne vykonáva výskum, lekárske analýzy a experimenty. Existuje však oveľa viac typov laboratórií, ako by sa mohlo zdať. Môžeme teda rozlišovať medzi priemyselnými laboratóriami, ktoré môžu mať aj podobu obrovských hál, meracími laboratóriami, analytickými laboratóriami a laboratóriami používanými na sociálny výskum. Všetky majú jedno spoločné - takmer všetky používajú špecializované oblečenie.

.

Typy laboratórií

.

Prečo takmer? Pretože laboratóriá, v ktorých sa vykonáva sociálny výskum, fungujú na trochu iných princípoch. Aby bol experiment na skupine úspešný, ľudia, ktorí sa ho zúčastňujú, často nemôžu vedieť, že sa ho zúčastňujú. Medzi nimi sú často výskumníci pracujúci inkognito, ktorí splynutím s davom môžu rýchlo a účinne ovplyvniť priebeh experimentu. Nie je ťažké uhádnuť, že snehobiele zástery by mohli výrazne sťažiť výskum v takýchto podmienkach.

Keďže sme už v krátkosti prebrali, ako sa vykonávajú sociálne experimenty, pozrime sa aj na prácu v iných laboratóriách.

Začnime fyzikálnym laboratóriom. Môže mať veľkosť malej miestnosti umiestnenej niekde medzi univerzitnými halami alebo obrovského výskumného centra. Všetko závisí od typu vykonávaného výskumu. Fyzika je mimoriadne rozsiahla veda a často sa spája s inými oblasťami, takže nie je možné v jednom odseku vymenovať všetky úlohy, ktoré fyzici vykonávajú. Niet však pochýb o tom, že mnohí z nich sú vystavení zdraviu nebezpečným látkam, takže laboratórne plášte a zástery sú medzi fyzikmi samozrejmosťou. V tomto type zariadení sa bežne pracuje aj so všetkými druhmi motorov, generátorov alebo magnetov. Je dôležité, aby oblečenie výskumníka neelektrizovalo a poskytovalo relatívnu ochranu pred elektrickým prúdom. V tomto prípade sa k zástere a okuliarom pridávajú antistatické rukavice.

Situácia je podobná v prípade biologických a chemických zariadení. Rozlišujú sa syntetické laboratóriá, v ktorých sa syntetizujú chemické zlúčeniny, analytické laboratóriá, v ktorých sa vykonávajú analýzy súvisiace s danou oblasťou, alebo dokonca genetické laboratóriá zaoberajúce sa výskumom DNA. Práve v týchto laboratóriách sa pracuje s nebezpečnými látkami, nebezpečnými toxínmi a žieravými kvapalinami, ktoré môžu poškodiť odev alebo, čo je ešte horšie, dostať sa do kože alebo očí. Preto sa v chemických a biologických laboratóriách bežne používajú laboratórne plášte, zvyčajne v kombinácii s ochrannými okuliarmi a rukavicami. Samozrejme, v jednotlivých prípadoch sú potrebné ďalšie bezpečnostné opatrenia, ako napríklad celotelové kombinézy.

.

Špecializované oblečenie sa nosí aj v lekárskych laboratóriách. Ide o zďaleka najbežnejší typ výskumného zariadenia. Tieto typy pracovísk a laboratórií sa nachádzajú v každej nemocnici a v mnohých ambulanciách. Najčastejšie sa tu vyšetrujú výtery všetkých druhov, ako aj vzorky krvi, moču a stolice. Je ľahké pochopiť, prečo sa od zamestnancov v týchto podmienkach vyžaduje nosenie laboratórnych plášťov a jednorazových rukavíc. Tieto vzorky môžu byť nositeľmi potenciálne nebezpečných vírusov, baktérií a zárodkov, ktoré by sa mohli náhodne dostať do tela výskumníka. Preto v tomto type zariadení závisí bezpečnosť zamestnancov od vhodných sterilných podmienok.

Za zmienku stoja aj priemyselné laboratóriá, v ktorých sa vykonáva napríklad aerodynamika lietadiel alebo crash testy automobilov. Vo väčšine prípadov sú tieto zariadenia oveľa väčšie ako napríklad lekárske laboratóriá a ich zamestnanci okrem záster často nosia aj ochranné prilby, ktoré chránia ich hlavy pred nárazmi v prípade, že sa experiment vymkne spod kontroly.

.

Ochranný odev - základ laboratórnej bezpečnosti

.

Pri práci v laboratóriu musia byť zaistené bezpečnostné a sterilné podmienky. Laboratórne zástery sú povinnou súčasťou odevu nielen pre všetkých zamestnancov výskumných zariadení a laboratórií, ale aj pre študentov navštevujúcich laboratórne hodiny. Ochranné odevy sa používajú aj v pitevniach alebo vo všetkých druhoch odborných lekárskych ordinácií. Jednotlivé laboratóriá alebo skúšobne majú svoje vlastné predpisy, avšak používanie laboratórnych plášťov a ochranných odevov je zhora nadol uložené článkom 11 zákona o prevencii a boji proti infekciám a infekčným chorobám z roku 2008, ako aj nariadením ministra zdravotníctva z 3. marca 2004 o požiadavkách, ktoré musia spĺňať lekárske diagnostické laboratóriá, a nariadením ministra zdravotníctva z 23. marca 2006 o normách kvality pre lekárske diagnostické a mikrobiologické laboratóriá. Ako teda vidíte, odborné oblečenie je nevyhnutnou súčasťou zásob každého laboratória!

Pridať komentáre (0)

nahor
Shop is in view mode
Zobraziť plnú verziu stránky
Sklep internetowy Shoper Premium