História a špecifickosť chirurgického obväzu

0
História a špecifickosť chirurgického obväzu

Je ťažké predstaviť si modernú medicínu bez operácií a chirurgických zákrokov. Obraz lekárov oblečených v zelenom alebo modrom, skláňajúcich sa nad operačným stolom, pokiaľ možno v sprievode asistentov podávajúcich nástroje, sa natrvalo zapísal do nášho povedomia. Čím všetkým musela chirurgia prejsť, aby sa dostala do súčasného štádia vývoja? Aký je pôvod charakteristickej farby operačných plášťov lekárov? To sa dozviete v tomto príspevku!

Pôvod chirurgie

.

Predtým, ako prejdeme k odbornému oblečeniu, povedzme si niečo o samotnej operácii. Je to odvetvie medicíny, ktoré sa zaoberá liečbou chorôb operatívnym spôsobom. Samotný termín pochádza z gréčtiny a je spojením slov cheir a ergon, čo znamená ruka a čin. V Pytagorovom jazyku tento pojem znamená remeslo, čo celkom presne vystihuje podstatu chirurgickej profesie. Títo odborníci sa predsa zaoberajú všetkými druhmi operácií, ktoré sa jednoducho musia vykonať ručne. Hoci názov tohto odvetvia medicíny pochádza z gréčtiny, prvé primitívne chirurgické zákroky sa vykonávali ešte pred zrodom gréckej civilizácie na Peloponéze. Prvá trepanovaná lebka bola nájdená na území dnešnej Ukrajiny, nález sa datuje do obdobia 7000 rokov pred naším letopočtom. Túto zložitú procedúru vedeli vykonávať aj kultúry Inkov a Mayov v Južnej Amerike. Egyptskí a indickí lekári mali tiež pozoruhodný vplyv na rozvoj chirurgie. Krajina na brehu Nílu sa naučila liečiť zlomeniny, vykĺbenia a podvrtnutia, zatiaľ čo umenie plastickej chirurgie sa rozvinulo najmä v starovekej Indii. V údolí Gangy by sa dala vykonať aj rekonštrukcia nosa!

Odkiaľ sa vzala chirurgická zeleň?

V 19. storočí došlo k pomalému posunu smerom k antisepsii a s tým sa rozšírilo aj používanie špecializovaného oblečenia. Chirurgovia spočiatku používali čierne plášte, pretože pri väčšine operácií dochádzalo k značnému prekrveniu pacientov. Čoskoro sa však rozhodlo nahradiť pochmúrnu čiernu farbu bielou, ktorá sa spája so sterilitou. Toto riešenie sa však ukázalo ako nepraktické. Intenzívna belosť bola problematická v kombinácii s výraznou červenosťou tkanív a krvi - prenesenie pohľadu pacienta na svetlé plášte kolegov oslepovalo pracujúcich chirurgov. Nie je ťažké odhadnúť, aké nebezpečné by mohlo byť oslepenie, hoci len krátkodobé, pre operujúcich chirurgov a ich pacientov. Veď aj tá najmenšia chyba pri operácii môže mať za následok trvalé poškodenie nervov alebo tkaniva, či dokonca smrť pacienta ležiaceho pod skalpelom. Riešením tohto problému sa ukázalo byť chirurgické oblečenie vo farbách opačných k červenej, t. j. v odtieňoch modrej a zelenej. Zástery a košele v týchto farbách sa začali bežne používať v druhom desaťročí 20. storočia.

.

Špecifikácia chirurgického odevu

.

Vhodný odev je mimoriadne dôležitý pre všetkých lekárov, ale práve na operačných stoloch je potrebná úplná antisepsa. Je ľahké pochopiť, prečo musia chirurgovia dodržiavať prísne pravidlá operačnej sály. Počas operácie je pacient obzvlášť náchylný na infekcie. Čo by malo okrem vhodnej farby charakterizovať oblečenie chirurga? V prvom rade musia byť plášte úplne sterilné. Okrem toho by mali byť antistatické a vodotesné, ako aj ľahké a pohodlné. Na operačnej sále ide predovšetkým o rýchlosť, preto by sa plášte, ktoré nosia chirurgovia, mali dať ľahko obliecť. Lekárske oblečenie by malo byť vyrobené z materiálov, ktoré dýchajú, aby sa lekári cítili čo najpohodlnejšie. Okrem charakteristických záster nosia chirurgovia aj jednorazové čiapky a masky. Tie prvé slúžia na zabezpečenie správnej sterility - vlas, ktorý sa dostane do tela pacienta, by mohol spôsobiť skutočnú katastrofu. Vyžadujú sa aj sterilné rukavice na jedno použitie a v operačných sálach sa často používajú ochranné okuliare.

Chirurgia prešla dlhú cestu a stala sa jednou z najdôležitejších oblastí medicíny. Od starovekých šamanov a kňazov, ktorí vykonávali primitívne trepanácie lebky, až po moderných chirurgov v zelených a modrých plášťoch - zdokonaľovanie chirurgického umenia trvalo tisícročia. Napriek tomu sa oblasť chirurgie môže stále rozvíjať. Čo prinesie budúcnosť chirurgie? Kto vie. Jedno je však takmer isté - chirurgovia budú naďalej nosiť svoje charakteristické rúcha.

Pridať komentáre (0)

nahor
Shop is in view mode
Zobraziť plnú verziu stránky
Sklep internetowy Shoper Premium